Kako prepoznati dobrega delodajalca?

  • Že na začetku je jasen glede mesečnega plačila za vaše delo

V javnem sektorju so plačilni razredi glede na naziv delovnega mesta dokaj jasni (kakšno je plačilo za določeno funkcijo si lahko preberete tudi na spletu). V zasebnem sektorju je informacija o predvidenemu mesečnemu plačilu lahko jasna že takoj ob razpisu delovnega mesta, ali na razgovoru, včasih pa se delodajalec pogovoru o plačilu izogiba in slednje pogojuje s tem, kako izkušen je delavec oz. kako se bo ta na delovnem mestu izkazal.

Dober delodajalec bo z vami glede plače že takoj iskren in jasen – kje boste začeli in kaj pričakuje od vas za napredovanje glede plačilnega razreda. Ravno tako vam bo pojasnil ter točno definiral predvideno obdobje za dvig urne postavke (v kolikor se pogovarjate o poskusni dobi ter oceni vaših sposobnosti).

  • Plača je primerna zadolžitvam in odgovornostim, ki jih delovno mesto prinaša

Delovna mesta so si med seboj različna glede na kompetence in izborazbo, ki se pričakuje od delavca ter glede na odgovornost, ki jo določeno delo prinaša. Včasih je lahko delo tudi bolj zahtevno z vidika delovnih pogojev – na primer delo v odprtih prostorih, fizično naporno delo, nevarni ter ostali oteževalni pogoji dela. Dober delodajalec bo plačilo za opravljeno delo odmeril glede na vse omenjene dejavnike, ter tako poskrbel, da boste za svoj trud primerno nagrajeni.

  • Glede delovnega časa  in kraja dela se vam je pripravljen prilagajati

Fleskibilen delovni čas je delovni čas, ki je kakorkoli drugačen od osem urnega delovnika, s fiksnim pričetkom in zaključkom dela ob določenih dneh.

Fleksibilen delovni čas je lahko določen pisno ali po ustnem dogovoru med delodajalcem in delavcem in se lahko prilagaja potrebam delavca ali delodajalca, na podlagi skupnega dogovora oz. strinjanja.

Pošteni delodajalec vas bo z možnostjo fleksibilnega delovnika seznanil že na razgovoru in vam pojasnil razloge za morebitno uvedbo delovnega časa, ki ni stalen (na primer različna potreba po delavcih zaradi narave obiska strank). Pri tem vas bo prosil za razumevanje in strinjanje s predlogom. Ravno tako bo pričakoval od vas, da mu poveste že na začetku glede svojih želja pri delu – na primer, da vam ustreza delo, ki se prilagaja urniku vašega partnerja ali vašim dodatnim obveznostim, lahko tudi vašim osebnim potrebam. Nekateri delodajalci se strinjajo s tem, da mora biti delo opravljeno v dogorojenemu številu ur, kdaj pa te ure opravite, prepuščajo vam. V kombinaciji z delom od doma je to lahko odlična možnost za samske starše ali družine brez varstva za otroke.

Delovnik in kraj dela se da marsikdaj prilagoditi, kadar sta oba – tako delodajalec in delavec pripravljena na medsebojno dogovarjanje in razumevanje tako potreb enega kot drugega. Včasih pa delo po fleksibilnem urniku ali kraju dela enostavno ni mogoče zaradi narave dela – takrat se delodajalec lahko izkaže kot skrben na ta način, da delavcu omogoči koriščenje prostih dni dopusta ali nadur, oz. delavcu omogoči neplačan dopust.

  • Zaposlene v svojem podjetju spoštuje in ceni

Se na delovnem mestu počutite cenjene in sprejete? Tako s strani sodelavcev kot delodajalca? Slednje je izjemno pomemben faktor za krepitev občutka zadovoljstva na delovnem mestu. Delodajalec, ki spoštuje svoje zaposlene se zaveda in trudi upoštevati pravice delavca. Ravno tako pogosto prepozna in izpostavi, ter pohvali delavčev trud in uspehe na delovnemu mestu. Delodajalec, ki ceni svoje zaposlene skrbi za dobro vzdušje v timu in vzpodbuja delavce, da se znajo tudi pohvaliti med sabo ter gojiti dobre in poštene sodelavske odnose.

  • Je pošten

Dober delodajalec je pošten in odkrit kar se tiče svojih pričakovanj ter obveznosti do vas. Odkrito vam pove, kaj od vas pričakuje. Ravno tako poskrbi za to, da redno izpolnjuje svoje zaveze do delavcev – da spoštuje njihove delovne pravice, nakazuje plačo in druga izplačila redno ter transparentno. Pri dobrem delodajalcu ima plačilo delavca za opravljeno delo prednost pred usmerjanjem prihodka v investicije ali poplačila drugih dolgov, ki ne izhajajo iz plač zaposlenih. Pošten delodajalec se zaveda, da ima tudi delavec stroške, kredite in družino, ki so odvistni od njegovega prihodka in se zato drži točnega roka za izplačilo plače.

  • Poskrbi za to, da je delovno mesto varno (fizično in finančno)

Dober delodajalec naredi vse, da je delo za delavca varno in da ima je delavec pravočasno obveščen o vseh morebitnih nevarnostih na katere lahko naleti na delovnem mestu. Skladno s tem delavcu omogoča ustrezno zaščito (od zaščitnih materialov in sredstev do prilagoditve delovnega procesa naprej). Ravno tako poskrbi za to, da je delovno mesto stabilno in dolgoročno – ne da ga delodajalec po potrebi hitro ukinja in spet vzpostavlja glede na lastne finančne interese ter s tem delavca pušča v negotovosti glede zaposlitve.

Imate izkušnjo z dobrim in poštenim delodajalcem? Pohvalite ga in mu povejte, kako zelo cenite njegov dober odnos do zaposlenih (ker je v današnjem svetu že prava redkost).

Picture / photo above is designed by Freepik Freepik | Create great designs, faster